Jakie mamy rodzaje zapachów?

Jakie mamy rodzaje zapachów?

Chyba wszyscy lubimy ładnie pachnieć – jak wiadomo, zapachy kuszą, pociągają, zwracają uwagę, wyróżniają z tłumu. Są bardzo ważnym elementem wizerunku, nie tylko dopełnieniem stylizacji codziennych i odświętnych, ale najczęściej ich podstawą. Każda suknia spowita delikatną wonią piżma i wanilii jest jeszcze piękniejsza, a kostium na plaży z dodatkiem subtelnej woni cytrusów to zestaw idealny. Warto wiedzieć co nieco o tym, jakie wersje zapachów znajdziemy na rynku – jak się bowiem okazuje, możemy się spryskiwać nie tylko perfumami, ale i wodami perfumowanymi, toaletowymi i perfumowanymi dezodorantami. Poniżej prezentujemy krótki przegląd produktów dostępnych na rynku.

Perfumy, czyli zapach w najintensywniejszej wersji

Perfumy właściwe – tak nazywa się prawdziwe perfumy w najmocniejszej wersji. To silne zapachy, których nie można nadużywać – najczęściej wystarczą śladowe ilości, by olśnić wszystkich intrygującym markowym aromatem. Dosłownie kropla sprawi, że zapach będzie utrzymywał się na ciele przez kilkanaście godzin. Co je wyróżnia? Duże stężenie olejków eterycznych – ich nasycenie wynosi od 20 do 40%. W rezultacie perfumy są produktami uchodzącymi za luksusowe, oszałamiają swym zapachem. Nie są powszechnie dostępne ze względu na wysoką cenę rynkową, ale czasami można je spotkać w maleńkich flakonikach przypominających testery.

Delikatne wody perfumowane

Woda perfumowana też zawiera dużo olejków, ale nieco mniej niż perfumy. Stężenie mieści się w granicy od 10 do 15%. Dzięki temu woda perfumowana ma silny i intensywny zapach, ale zarazem dość delikatny – utrzymuje się na skórze przez kilka godzin, a niektóre nuty zapachowe uwalniają się stopniowo (mamy wówczas wrażenie, że nasze perfumy zmieniają zapach w ciągu dnia). Jest to prawdopodobnie najbardziej popularny produkt wśród zapachów, ponieważ może sobie na niego pozwolić znaczenie więcej osób niż na prawdziwe perfumy.

Lekkie wody toaletowe

Woda toaletowa to z kolei „najlżejszy” zapach, który posiada najniższe stężenie olejków eterycznych – wynosi ono zaledwie od 5 do 10%. W efekcie zapach wody toaletowej nie jest zbyt trwały i utrzymuje się na skórze przez parę godzin. To lekka alternatywa perfum, po którą świadomie można sięgnąć np. latem, kiedy nie powinno się obciążać skóry ciężkimi perfumami. Wody toaletowe nawiązują do markowych aromatów, a jednocześnie roztaczają przyjemnie delikatną aurę i gwarantują poczucie świeżości. Lekka formuła produktu i niska cena to duże plusy – wody można aplikować nie tylko na skórę, ale również na włosy i odzież. Jak wiadomo, na rynku dostępne są wody toaletowe wielu markowych perfum, dzięki czemu każda z nas może pachnieć kultowym Chanel no 5 czy Euphorią Calvina Kleina.

Dezodoranty o zapachu perfum?

W drogeriach można też znaleźć dezodoranty o zapachu perfum, ale warto stosować je jako uzupełnienie ulubionego zapachu. O ile efektownie łączą się z perfumami czy wodą perfumowaną, o tyle samodzielnie mogą nie zagwarantować satysfakcjonujących efektów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *